ABD İzmir Fahri Konsolosluğu

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu Adresi

İzmir'de bulunan Amerika Fahri Konsolosluğu'nun kuruluş amacı, İzmir ve çevresinde yaşayan veya seyahat eden Amerika Vatandaşları'na konsolosluk hizmeti sunmaktdır. İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu, Amerika seyahat etmek isteyen Türk Vatandaşları'nın ve Türkiye'de ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda hizmet sunmamaktadır. Bu nedenle İzmir ve çevresinde yaşauan kişiler Amerika Vize İşlemleri için ABD Büyükrlçiliği ve ABD Başkonsolosluğu'na mürecaat etmesi gerekmektedir.

Adres: Mustafa Bey Caddesi, 1387 Sokak, No:1/8, Alsancak / İZMİR, Türkiye

ABD İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi Nedir?

İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini ABD İzmir Fahri Konsolosluğu’nda yapabilirler. ABD İzmir Fahri Konsolosluğu, İzmir ve çevresine konsolosluk temsilciliği görevi ile Amerikan Vatandaşlık hizmetlerine yardımcı olmak üzere görev üstlenmektedir. Amerikan vatandaşlarının pasaport yenileme işlemleri, Türkiye'de doğanların kayıt işlemleri, noter hizmetleri, acil durum yardım hzmetleri v.b. 

ABD İzmir Fahri Konsolosluğu, Amerika Göçmen Vize ve Amerika Göçmen Olmayan Vize işlemleri ile ilgili yetkisi olmayıp; vizeler ile ilgili soruları cevaplandıramamaktadır. 

Amerikan İzmir Fahri Konsolosluğu Konsolosluk Bölümü Çalışma Günleri 

Amerikan İzmir Fahri Konsolosluğu, Pazartesi ve Salı günleri randevu usulüyle kosolosluk hizmeti vermektedir. İzmir’den başvuru yapmak isteyenler İzmir ABD Fahri Konsolosluğu resmi site üzerinden irtibata geçebilirler. 

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Hafta içi  Her Gün Resmi Tatiller Hariç: 08:30 - 16.30

Uyarı (!) Yalnızca konsolosluk işlemleri ile ilgilenen Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu randevu ile hizmet vermektedir. İlgili sistem üzerinden Amerikan Vatandaşları'nın konsolosluk işlemleri için randevu kaydı oluşturmaları zorunlu tutulmuştur.

Amerikan Vatandaşları Konsolosluk Hizmetleri

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu tarafından;

  1. Amerikan Vatandaşları Pasaport İşlemleri (Amerika Vatandaşları'nın kayıp-çalıntı veya pasaport yenileme gibi işlemleri hususunda verilen hizmet)
  2. Amerikan Vatandaşları Noter İşlemleri (Amerika uyruklu kişilerin ve diğer ülke vatandaşlarının Amerika'da kullanmak üzere talep ettikleri noterlik hizmeti)
  3. Amerikan Vatandaşlık işlemleri (Amerika Vatandaşları'nın ihtiyaç duydukları tüm vatandaşlık işlemleri için verilen hizmet) olmak üzere 3 ana başlık altında hizmet verilmektedir.

ABD Dış Temsilcilikler 2023 Resmi Tatil Günleri

Türkiye’deki tüm ABD dış temsilcilikleri Amerikan ulusal tatil günleriyle birlikte Türkiye’deki dini ve ulusal günlerde de kapalı olmaktadır. Büyükelçilik ve konsolosluklarda işlem yaptıracak olan kişilerin tatil günlerini dikkate alması tavsiye edilir.

01 Ocak Yeni Yıl Tatili
17 Ocak Martin Luther King Jr.’ın Doğum Günü
21 Şubat Başkan Washington’un Doğum Günü
21- 23 Nisan Ramazan Bayramı-  Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı*
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü*
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı*
27 Mayıs Anma Günü
04 Temmuz Amerikan Bağımsızlık Günü
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü*
21 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı*
30 Ağustos Zafer Bayramı*
09 Eylül Labor Day
10 Ekim Colombus Günü
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı*
11 Kasım Gaziler Günü
24 Kasım Şükran Günü
25 Aralık Noel Tatili

Amerika Konsolosluğu Vize Başvuru(DS-160) Formu Hakkında Önemli Bilgiler

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu direkt olarak Amerika'ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvurularını kabul etmez. Bu neden İzmir ve çevresinde ikamet eden kişiler bölge ayrımı olmaksızın vize işlemleri konusunda İstanbul ve Ankara illerinde bulunan dış temsilciliklere başvuruda bulunabilirler. Amerika Ankara Büyükelçiliği veya ABD İstanbul Başkonsolosluğu'na vize başvurusunda bulunacak kişiler, vize görüşmelerinin ve işlemlerinin uzamaması için Elektronik Vize Başvuru formu olan DS-160 Formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurmak ile mükelleftirler. Başvuru sahibi seyahat amacına uygun olarak ilgili vize tipini seçer ve yöneltilen sorulara bu bağlamda yazılı olarak cevaplar verir.

Kişinin mesleki durumu, kimlik bilgileri, ikamet ve öğrenim durumu gibi bilgilerinin yer aldığı Amerika Vizesi DS-160 Formunu titiz ve dikkatli bir şekilde doldurmak vize kararı için hayati önem taşır. Başvuru sahiplerinin vize kararı neredeyse yüzde elli başvuru formuna yüzde elli ihitmalle de randevu günü sözlü mülakt esnasında vermiş olduğu beyanlara bağlıdır. Bu nedenle online ortamda dolurulan Amerika Vize Başvuru Formu ve randevu günü yapılan sözlü mülkatta verilen bilgilerin birbiri ile tutarlı olması, doğru ve dürüst bilgileri içermesi gerekmektedir. Mülakat esnasında kişilere başvuru formu ve şahsi dökumanları ile ilgili bilgiler sorulabileceği gibi Amerika'ya seyahat amacının net bir şekilde ibraz edilmesi de beklenmektedir. Çelişkiye neden olacak herhangi bir tutum, davranış ya da sözlü beyan kişinin vize kararın ret olmasına neden olabilir.

Amerika Konsolosluğu Tarafından Atanmış Başvuru Merkezi Var mıdır?

Amerka'ya seyahat etme niyetinde olan Türk Vatandaşları ve Türkiye'de ikamet izni bulunan yabancı uyruklu kişiler vize işlemleri konusunda İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu'ndan hizmet alamamaktadırlar. Ancak Amerika Vize Başvuru İşlemleri için kişi, doğru ve tam bir şekilde hazırlanmış vize takip dosyası ile elçilik/konsolosluğa başvurmak ile yükümlüdür. Vize işlemleri konusunda hizmet veren Amerika Büyükelçiliği/Konsolosluğu tarafından vize başvurularının kabul edildiği bir başvuru merkezi bulunmamaktadır. Kişi, seyahat amacına ve mesleki durumuna uygun olarak hazırlanan evraklar, elektronik ortamda doldurulmuş vize başvuru formu ve online sistem üzerinden alınmış randevu kaydı ile elçilik/konsoloslukta mülakata girerek vize işlemlerini tamamlar.

Elçilik/Konsolosluk her zaman hazır ve doğru olarak düzenlenmiş vize başvuru dosyasını kabul eder, dosyanın randevu gününe kadar tüm prosedürlere uygun olarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Randevu işlemleri esnasında kişiye dosya düzenleme hususunda hizmet verilmemektedir. Eksik ya da yanlış hazırlanmış vize başvuru dosyası kişinin ret almasına veya randevusunun iptal edilmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle her başvuru sahibinden beklenen doğru ve tam bir şekilde düzenlenmiş vize başvurusu dosyasına sahip olmalarıdır.

Amerikan Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

ABD İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. 

Amerika'ya turistik vize başvurusu yapılırken yazılması gereken Turistik Vize Talep Dilekçesi Örneği için tıklayınız.

Amerika'ya ticari vize başvurusu yapılırken yazılması gereken Ticari Vize Talep Dilekçesi  Örneği için tıklayınız.

amerikankonsoloslugu.org web sitesinin Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi ile bir bağlantısı var mıdır?
Bulunduğunuz web sitesi Amerika vize işlemleri hakkında başvuru sahiplerine faydalı bilgiler sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. amerikankonsoloslugu.org sitesinin Amerika Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgili herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Visa information for The United States of America, bir Alenn DDW ailesi üyesidir. Web sitesi, Türkiye’de bulunan Amerika Konsoloslukları ve vize başvuru işlemlerine dair bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye’deki Amerika Konsolosluklarının çalışma saatleri, resmi tatilleri, vize bölümü çalışma saatleri, vize başvurusu yapacak olan vatandaşların başvuru yaparken nasıl bir yol izlemesi gerektiği hakkında bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. Visa information for The United States of America sitesinde bulunan bilgilerin güncelliği ve doğruluğu konusunda titiz bir şekilde çalışılmaktadır. Ancak zaman zaman ülkelerin vize prosedürleri değişmekte ve dolayısıyla güncelliğini kaybeden bilgiler de olabilmektedir. Yeni ve güncel bilgilere ulaşıldığında en kısa sürede revize edilerek sizlerin bilgisine sunulmaktadır. 

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu Haritada Nerededir?   

 

 

 

 

 

Duyurular

Amerika Green Card başvuruları başladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ülkelerinde nüfus çeşitliliğini sağlamak için her yıl kalıcı göçmen vizesi (Green Card/ Yeşil Kart) ku...
2023-08-02 13:08:43

Amerika Konsolosluğu Vize Müracaatı Yapacakları Uyarıyor!

Ankara Amerika Büyükelçiliği ve İstanbul Amerika Konsolosluğu vize başvurusu sırasında başvuru sahiplerinin yanlarında bulundurmamalar...
2023-08-02 13:08:25

Amerika Gaziler Günü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İstanbul Başkonsolosluğu, ABD Ankara Büyükelçiliği ve ABD Adana Konsolosluğu Amerika resmi tatil günü ola...
2023-08-02 13:08:14

ABD Konsolosluğu, öğrencileri EducationUSA’e Çağırıyor!

ABD Ankara Büyükelçiliği, İstanbul ABD Başkonsolosluğu ve Adana ABD Konsolosluğu, Türk öğrencileri EducationUSA yaz programına katılıma ...
2023-08-02 13:08:04
Tüm Duyurular
İzmir Fahri Konsolosluğu