ABD Adana Konsolosluğu

Amerika Adana Konsolosluğu Adres Bilgileri

Adana Amerika Konsolosluğu, Amerika Vatandaşlık işlemleri konusunda hizmet verirken Amerika'ya seyahat etmek isteyen Türk Vatandaşları ve Türkiye'de ikamet izni olan yabancı uyruklu kişilerin Amerika Vize İşlemleri ile ilgilenmez. Bu nedenle vize işlemleri için Adana Amerika Konsolosluğu ile iletişime geçilmemektedir.

Adres: Girne Bulvarı Güzelevler Mahallesi No: 212 Yüreğir / Adana, Türkiye

Amerika Birleşik Devletleri Adana Konsolosu 

Linda Stuart Specht. / 21 Ağustos 2015

Adana Amerika Konsolosluğu Görev Alanı

Adana Amerika Konsolosluğu, Türkiye’nin güneydoğu bölgesindeki Amerikalıları temsil etmektedir. Konsolosluk bölgesi 22 ilden oluşur ve Türkiye’nin Suriye, Irak ve İran’la olan sınırlarını da içine almaktadır. Bölgedeki diğer önemli şehirlerden bazıları Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Van’dır.

Adana, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkâri, Hatay, İçel, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van illerinde ikamet eden Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşları'nın konsolosluk işlemlerini yürütmek ile yetkilidir. Adana Amerika Konsolosluğu herhangi bir vize hizmeti vermediği için vize ile ilgili sorular yanıtlanamamaktadır.

ABD Adana Konsolosluğu'nun Tarihi

Adana Konsolosluğu, Türkiye Amerikan ilişkilerinin tanığıdır. Neredeyse 150 yıldır var olan Adana Konsolosluğu kendisine bağlı 22 il ve sınır bölgesinde ABD'yi temsil etmektedir. Güneydoğu bölgesindeki ilk ABD Konsolosluğu 1858 yılında İskenderun'da açılmıştır. Daha sonra ABD Beyrut Elçiliği altında kurulan Konsolosluk Ajansı 1908 yılında Halep'e taşındı ve 1924 yılında kapatılana kadar aktif olarak temsilcilik yaptı. Nihai olarak 1958 yılında İskenderun'da tekrar açılan Konsolosluk,1961 yılında Adana'ya taşındı ve halen burada faaliyetlerini yürütmektedir. 

Amerika Adana Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Hafta içi Her Gün Resmi Tatiller Hariç  08:00 - 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.  

ABD Adana Konsolosluğu 2023 Resmi Tatil Günleri

Türkiye’deki tüm ABD dış temsilcilikleri Amerikan ulusal tatil günleriyle birlikte Türkiye’deki dini ve ulusal günlerde de kapalı olmaktadır. Büyükelçilik ve konsolosluklarda işlem yaptıracak olan kişilerin tatil günlerini dikkate alması tavsiye edilir.

01 Ocak Yeni Yıl Tatili
17 Ocak Martin Luther King Jr.’ın Doğum Günü
21 Şubat Başkan Washington’un Doğum Günü
21- 23 Ramazan Bayramı- Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı*
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü*
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı*
27 Mayıs Anma Günü
04 Temmuz Amerikan Bağımsızlık Günü
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü*
29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı*
30 Ağustos Zafer Bayramı*
09 Eylül Labor Day
10 Ekim Colombus Günü
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı*
11 Kasım Gaziler Günü
24 Kasım Şükran Günü
25 Aralık Noel Tatili

Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri

ABD Dış Temsilcilikleri vatandaşlık hizmetleri bölümü, Pasaport Hizmetleri, Vatandaşlık Hizmetleri ve Çocuk ve Aile Konuları olmak üzere üç bölümde hizmet vermektedir. 

Pasaport Hizmetleri

Büyükelçilik web sitesinde belirtildiği üzere süresi dolan pasaportun yenilenmesi mümkün değildir ve yeni bir pasaport başvurusu yapılması gerekir. Pasaport başvurusu işlemleri 16 yaş üstü ve altı kişiler için farklı şartlarla ilerlemektedir. Buna ek olarak 0-5 yaş arasında çocuk için alınan pasaport varsa, çocuğun görünümündeki değişimin fotoğraflar ile ispatlanması gerekir.  
 
Pasaport işlemleri 2-3 hafta sürmekle beraber pasaport kart işlemleri 1 ay sürmektedir. 

Pasaport Yenileme İşlemi

Pasaport yenileme işlemine posta veya şahsen başvurulabilir. Pasaport yenileme işlemlerinde en son alınan Amerikan pasaportu;

 • Hasar görmemiş ve başvuru esnasında ibraz edilebiliyorsa
 • 16 yaşından sonra verilmişse
 • Son 15 yıl içinde verilmişse
 • Şu anki isimle verilmiş veya isim değişikliği yasal olarak gösterilebiliyorsa 

Posta yolu ile başvuru yapılabilir. Yukarıdaki şartlardan biri bile eksikse başvuru şahsen yapılmalıdır. 
 
Pasaport yenileme işleminde üç adım bulunmaktadır;
 

 • Başvuru Formu: Büyükelçiliğin web sitesinde belirtilen şartlarda doldurulmalı ve başvuru formuyla birlikte istenilen belge ve evraklar tamamlanmalıdır
 • Başvuru Ücreti: Pasaport yenileme ücreti 110 $, pasaport kart ücreti ise 30 $’dır. Başvuru şahsen ABD Büyükelçilik/Konsolosluklarına yapılıyorsa ödeme nakit veya kredi kartı ile dış temsilciliklerde yapılabilir. Posta ile yapılan başvurularda Garanti Bankasından bloke döviz çeki ya da yurtiçi döviz çeki alınması gerekir. 
Dikkat!
Bloke döviz çeki 10 gün geçerlidir ve geçerlilik süresi bitmeden 3 gün önce dış temsilciliğe ulaşmalıdır. 
 • Başvuru Yöntemi: Posta ile başvurularda başvurular, Ankara adresi (Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü’nün dikkatine Amerikan Büyükelçiliği Atatürk Blv No: 11006100 Kavaklıdere, Ankara) ya da İstanbul adresine (Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü’nün dikkatine İstanbul Amerikan Başkonsolosluğu İstinye Mah Kaplıcalar Mevkii No: 2 34460 İstinye, İstanbul) gönderilebilir. Şahsen başvuru yapılacaksa randevu alınması gerekmektedir (Ankara, İstanbul ve Adana’da yapılabilir) 

Vatandaşlık Hizmetleri-Doğum Belgesi

Amerikan vatandaşı birinin ABD dışında doğum yapması halinde, doğan çocuğun pasaport başvurusu yapılmadan önce konsolosluk doğum belgesi alınması gerekmektedir. Konsolosluk doğum belgesi ücreti 100 $ ve pasaport başvuru ücreti ise 115 $’dır. Çocuk ne kadar küçük olursa olsun başvuru esnasında anne ve baba ile birlikte hazır bulunmalıdır. Bu işlemin istisnası yoktur. Konsolosluk doğum belgesi ve pasaportun çıkması normal şartlar altında 20 gün sürmektedir. İstisnai durumlar olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. 

Amerika Vize Başvuru Harç Ücretleri

Amerika Vize Başvuruları harç ücreti, Amerika Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu tarafından atanmış resmi web sitesi üzerinden elektronik ortamda ödenmektedir. Her başvuru sahibinin gidiş amacına uygun olarak vize tipini seçmesi, pasaport kimlik bilgileri ile kendi adına bir hesap açması ve bu hesap üzerinden ilgili adımları takip ederek vize ücretini ödemesi gerekmektedir. Online ortamda yapılan işlemler için kişinin tüm bilgilerini doğru girdiğinden emin olması gerekmektedir. Yapılan hatalar ya da eksik girilen bilgilerden elçilik/konsolosluk sorumlu olmayacaktır.

Dikkat!
ABD Adana Konsolosluğu'nda yalnızca Amerikan vatandaşları için pasaport ve noterlik işlemleri gibi konsolosluk işlemleri yapılmaktadır. Adana Konsolosluğu vize başvurularını kabul etmemektedir. Vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin Ankara Elçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğu'na başvurması gerekir. Aşağıda belirtilen vize ücretleri yalnız bilgilendirme amaçlıdır. 

Amerika Vize Başvuru Ücretini Ödemenin iki yolu vardır;

 • Nakit Ödeme
 • Kredi Kartı ile Ödeme

Uyarı (!) Her iki yöntemde de kişi ilgili vize başvuru ücretini ödedikten sonra randevu gün ve saatini seçebilir.

Göçmen Olmayan (MRV) Amerika Vize Kategorileri ve Ücretleri

$160 Dolar Vize Harcına Tabi Olan Vize Kategorileri

 • (B) Ziyaretçi: İş, Turizm, Tıbbi Tedavi
 • (C) ABD'den Transit Geçiş.
 • (D) Mürettebat Vizesi
 • (F) Akademik Öğrenci / (Ek olarak SEVIS Ücreti ödenir)
 • (M) Mesleki/Akademik Olmayan Öğrenci / (Ek olarak SEVIS Ücreti ödenir)
 • (I) Basın Mensubu veya Gazeteci
 • (J) Değişim Programı / (Ek olarak SEVIS Ücreti ödenir)
 • (TD/TN) NAFTA Vizeleri
 • (T) İnsan Kaçakçılığı Mağduru
 • (U) Suç Faaliyeti Mağduru

$190 Dolar Vize Harcına Tabi Olan Vize Kategorileri

 • (H) Geçici İşçi/Çalışan veya Stajyerler
 • (O) Olağanüstü Yetenekleri Olan Kişiler
 • (P) Sporcular, Sanatçılar ve Göstericiler
 • (Q) Uluslararası Kültürel Değişim Programı
 • (R) Dini Görevli
 • (L) Şirket İçi Transfer

$205 Dolar Vize Harcına Tabi Olan Vize Kategorileri

 • (E1) Anlaşmalı Tüccar
 • (E2) Anlaşmalı Yatırımcı
 • (E3) Avustralyalı Özel İşçi

$265 Dolar Vize Harcına Tabi Olan Vize Kategorileri

 • (K) ABD Vatandaşının Nişanlısı veya Eşi

amerikankonsoloslugu.org web sitesinin Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi ile bir bağlantısı var mıdır?
Bulunduğunuz web sitesi Amerika vize işlemleri hakkında başvuru sahiplerine faydalı bilgiler sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. amerikankonsoloslugu.org sitesinin Amerika Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgili herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Visa information for The United States of America, bir Alenn DDW ailesi üyesidir. Web sitesi, Türkiye’de bulunan Amerika Konsoloslukları ve vize başvuru işlemlerine dair bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye’deki Amerika Konsolosluklarının çalışma saatleri, resmi tatilleri, vize bölümü çalışma saatleri, vize başvurusu yapacak olan vatandaşların başvuru yaparken nasıl bir yol izlemesi gerektiği hakkında bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. Visa information for The United States of America sitesinde bulunan bilgilerin güncelliği ve doğruluğu konusunda titiz bir şekilde çalışılmaktadır. Ancak zaman zaman ülkelerin vize prosedürleri değişmekte ve dolayısıyla güncelliğini kaybeden bilgiler de olabilmektedir. Yeni ve güncel bilgilere ulaşıldığında en kısa sürede revize edilerek sizlerin bilgisine sunulmaktadır. 

Amerika Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi Örnekleri

Amerika Adana Konsolosluğu Amerika'ya seyahat etmek isteyen Türk Vatandaşları'na ve Türkiye'de ikamet izni olan yabancı uyruklu kişilere vize hizmeti vermemektedir. Bu nedenle Adana ve çevresinde ikamet eden kişiler vize işlemlerini Ankara ve İstanbul illerindeki resmi temsilcilik aracılığı ile yürütmek zorundadırlar. Amerika Ankara Büyükelçiliği veya Amerika İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. 

Amerika'ya turistik vize başvurusu yapılırken yazılması gereken Turistik Vize Talep Dilekçe Örneği için tıklayınız.

Amerika'ya ticari vize başvurusu yapılırken yazılması gereken Ticari Vize Talep Dilekçesi için tıklayınız.

Amerika Birleşk Devletleri Adana Konsolosluğu Haritada Nerededir?

Duyurular

Amerika Green Card başvuruları başladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ülkelerinde nüfus çeşitliliğini sağlamak için her yıl kalıcı göçmen vizesi (Green Card/ Yeşil Kart) ku...
2023-08-02 13:08:43

Amerika Konsolosluğu Vize Müracaatı Yapacakları Uyarıyor!

Ankara Amerika Büyükelçiliği ve İstanbul Amerika Konsolosluğu vize başvurusu sırasında başvuru sahiplerinin yanlarında bulundurmamalar...
2023-08-02 13:08:25

Amerika Gaziler Günü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İstanbul Başkonsolosluğu, ABD Ankara Büyükelçiliği ve ABD Adana Konsolosluğu Amerika resmi tatil günü ola...
2023-08-02 13:08:14

ABD Konsolosluğu, öğrencileri EducationUSA’e Çağırıyor!

ABD Ankara Büyükelçiliği, İstanbul ABD Başkonsolosluğu ve Adana ABD Konsolosluğu, Türk öğrencileri EducationUSA yaz programına katılıma ...
2023-08-02 13:08:04
Tüm Duyurular
Adana Konsolosluğu