Amerika Green Card başvuruları başladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ülkelerinde nüfus çeşitliliğini sağlamak için her yıl kalıcı göçmen vizesi (Green Card/ Yeşil Kart) kurası ile ABD’ye göçün az olduğu ülkelerin vatandaşlarına ABD’de ikamet hakkı tanımaktadır. 2017 yılında ABD Green Card çekilişine yönelik başvurular 1 Ekim’de başladı. 50.000 kişiyi Amerika Green Card sahibi yapacak çekiliş için son başvuru tarihi 3 Kasım 2015 olarak belirlendi.

 

Kimler Amerika Green Card’a başvurabilir?

Amerika, Green Card başvurusunda bulunan kişilerin lise veya dengi bir okuldan mezun durumda olmasını şart koşmaktadır. ABD Green Card başvurusunda bulunan kişiler aynı zamanda son 5 yıl içerisinde uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işte en az 2 yıl çalışmış olmalıdır.

 

Amerika Green Card başvuru süreci

Amerika Green Card başvuruları online yapılmakta olup, ücretsizdir. Green Card kurasına katılmak isteyen kişiler 2017 yılı için başvurularını 1 Ekim – 3 Kasım 2015 tarihleri arasında yapmalıdır. Devam etmekte olan ABD Green Card başvuruları 3 Kasım 2015’te New York saati ile öğle 12:00’da sona erecektir. Amerika Dışişleri Bakanlığı web sitede oluşabilecek yoğunluğa karşı başvuruların olabildiğince erken yapılmasını tavsiye etmektedir.  

ABD Green Card başvurusunda bulunacak kişiler yalnızca 1 kez başvuru yapma hakkına sahiptirler. Aynı kişi adına birden fazla başvuru yapılması durumunda kişinin tüm başvuruları geçersiz olacaktır.

Green Card başvuru işlemleri  www.dvlottery.state.gov  adresinden online olarak yapılmaktadır. Amerika Green Card başvurusu yapılırken başvuru sahibinin kimlik bilgileri, vatandaşı olunan ülkeye ilişkin bilgiler ve varsa eş ve çocuklara dair bilgiler ibraz edilmelidir. Başvuruda kullanılacak fotoğraf sitede talep edilen özelliklere uygun olarak yüklenmelidir.

 

Amerika Green Card başvuru sonuçları ne zaman açıklanıyor?

Amerika Green Card başvurusunda bulunan kişiler kurayı kazanıp kazanmadıklarını kontrol etmek için 1 Mayıs 2016 tarihinden itibaren www.dvlottery.state.gov web sitesinde kişisel bilgileri ve başvuru sırasında verilen onay numarası ile giriş yapmalıdırlar.

E- DV web sitesinden yapılan Amerika Green Card başvuruları esnasında başvuru sahibine Green Card başvuru onay numarası verilmektedir. Başvuru sahipleri DV- 2017 kurasını kazanıp kazanmadıklarını öğrenmek için Green Card başvuru onay numaralarını saklamalıdır.

ABD Green Card başvurusu yapan kişiler başvuru sonucunu ve kurayı kazandıkları takdirde vize işlemleri ve göçmen vizesi görüşmeleri konularında gerekli bilgileri yalnızca bu web sitesinden öğrenebilirler.

ABD Green Card